Dokonalé kuraRecept

Recept / Dokonalé kura

Šťavnaté a jemné zvnútra, chrumkavé a do zlata zafarbené zvonka. Také je dokonalé kura. Na prvý pohľad nič komplikované. Upiecť dokonalé kura je však skutočná výzva.

Všetky tradičné postupy ako upiecť kura sú prakticky rovnaké. Kura sa pečie vcelku, zhruba hodinu a pri teplote 170 – 180° C. Výsledkom je kura zo školskej jedálne. Určite si to pamätáte: každý chcel stehno, nikto sa nechcel zadusiť. Pri takto vysokej teplote budú prsia suché, stehná prakticky bez chuti a štruktúra mäsa „prizná“ svalové vlákna. V angličtine je na to veľmi výstižný výraz – stringy. S kožou to nebude o nič lepšie. Bude farebne málo výrazná a určite nebude chrumkavá.

Asi už tušíte, že hlavným problémom je teplota. Obvyklých 170 – 180° C je až príliš na mäso, no stále málo na kožu. Aby to nebolo také jednoduché, svetlé a tmavé mäso kuraťa reaguje na teplotu odlišne. Súvisí to s fyziológiou a bunkovou stavbou svalových vlákien. Rozdiel je pritom len pár stupňov. V okamihu, keď dopekáte stehná tak, aby z nich už nevytekala do ružova sfarbená tekutina, svalové vlákna v prsiach sa začínajú zmršťovať a voda z nich odparovať.

Jedným z riešení je tepelne upraviť prsia a stehná osobitne. Pri troche snahy a trpezlivosti to však ide aj s celým kuraťom. Výsledok je pritom dokonalý.

Šťavnaté mäso

Kura budeme piecť na dvakrát. Najprv pomaly a na nízkej teplote upečieme mäso a potom veľmi krátko a na veľmi vysokej teplote zapečieme kožu na farbu. To však nie je všetko. Aj pri takomto postupe stále riskujeme vysušenie mäsa. Kľúčom k úspechu je dostať do mäsa viac vody. To dosiahneme soľným roztokom. Spôsobov je viacero. Heston Blumenthal vo svojej knihe Heston Blumenthal at home odporúča pred samotným pečením ponoriť na noc kura do 8 % soľného roztoku (1, s. 142). Pôsobenie soľného roztoku na mäso, v angličtine označované termínom brining, je pritom pomerne komplikovaný proces. Nateraz sa uspokojte s vysvetlením, že to funguje. Soľný roztok však pôsobí nielen na mäso, ale aj na kožu, ktorá už nebude po upečení nikdy taká chrumkavá a pekná ako by sme si želali.

Lepším riešením je dostať soľný roztok dovnútra. Zabudnite na predsudky. Použijeme ihlu na marinovanie alebo bežnú injekčnú striekačku s ihlou a soľný roztok vstrekneme priamo do mäsa – v závislosti od veľkosti kuraťa zhruba 200 g do pŕs a 150 g do stehien. Použijeme menej koncentrovaný roztok, približne 4 – 6 %. Soľný roztok necháme pôsobiť 48 – 72 hodín. Tento postup odporúčajú aj páni z ChefSteps (2).

Použitie soľného roztoku zvýši koncentráciu vody v mäse, čím účinne zníži riziko jeho vysušenia pri pečení. Nesmieme zabudnúť na fakt, že kuracie mäso je chuťovo neutrálne. Soľný roztok ho dokonale ochutí. Budete príjemne prekvapení.

Chrumkavá koža

Všeobecne platí, že iba suchá koža bude chrumkavá. V prvom kroku oddelíme kožu od mäsa. Izolovaná koža rýchlejšie vyschne, a zároveň pri pečení lepšie ochráni vrchnú časť mäsa pred nadmerným odparovaním vody.

Ďalším krokom je blanšírovanie, ktorým uvoľníme časť tuku obsiahnutého v koži.

V poslednom kroku posypeme kožu zmesou soli a sódy bikarbóny v pomere 1:3 až 1:4, čím zvýšime pH a podporíme tak Maillardovu reakciu pri zapekaní.

Farba

Farba je už najmenší problém. Spôsobov je viacero. V druhom dieli Modernist Cuisine odporúčajú potrieť pred zapekaním kura prepusteným maslom (ghee) alebo olejom s vysokým bodom zadymenia (teplota rozkladu, v angličtine označovaný ako smoke point) (3, s. 178). Podľa mňa je možné najlepšie výsledky dosiahnuť so sójovou omáčkou. Kura pritom potrieme dvakrát: pred pečením a pred zapekaním.

Pečieme

Málokto si to uvedomí, ale v domácich podmienkach nie je technicky možné upiecť kura v celku. Aj tá najväčšia domáca rúra je jednoducho príliš malá. Kura neupečiete rovnomerne a výsledok nebude dobrý. Jediným riešením je kura prepoliť. Rovnako zabudnite na zapekacie misy a hlboké pekáče s mriežkou. Vyzerajú pekne, ale sú prakticky nepoužiteľné. Ich hrany bránia voľnej cirkulácii vzduchu. Najlepšie výsledky dosiahnete s roštom, ktorý umiestnite do spodnej polovice rúry pred ventilátor. Pod rošt, na úplný spodok rúry, umiestnite nízky pekáč na uvoľnenú šťavu. Ak tento pekáč vysteliete tenkou hliníkovou fóliou, ušetríte si pár minút pri jeho čistení.

Aké kura?

Kúpte najlepšie kura aké zoženiete. Poobzerajte sa po menšej farme. Dokonalé kura bude len tak dobré, aké kúpite. Hľadajte chladené kura s váhou 2 – 2,2 kg a nie staršie než 24 – 48 hodín po porážke. Pri výbere venujte pozornosť koži, ktorá nesmie byť pretrhnutá alebo inak poškodená. Dobré kura kúpite za 3,50 až 4 eurá za kilogram. Ak ste z Bratislavy, každú sobotu nájdete na farmárskych trhoch v starej tržnici stánok Frankofarmy.

Suroviny

Celé kura, chladené Kúpiť - 2 kg
Voda 100% 500 g
Soľ 6% 30 g
Jedlá sóda bikarbóna 0.6% 3 g
Sójová omáčka 4% 20 g

Nástroje

  • Váha
  • Štetec
  • Injekčná striekačka
  • Hypodermická ihla

Čas

Aktívny:
30 min.
Neaktívny:
72 hodín

Výťažnosť

≈ 4 porcie

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup

1Odstráňte furculu

Furcula je kosť, ktorú nájdete u vtákov a dinosaurov – dnes už iba u vtákov. Vznikla zrastením kľúčnych kostí. V angličtine sa zvykne označovať ako wishbone a viaže sa k nej viacero povier. Z anatomického hľadiska plní pomerne dôležitú úlohu spevnenia hrudného koša pri lete. Naše kura už dolietalo, takže preč s ňou. Kura bez nej ľahšie naporcujete. Nechajte si ju deň-dva vysušiť a môžete si ju s niekým rozlomiť.

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Odstráňte furculu

2Oddeľte kožu

Osušte kura kuchynskou utierkou a opatrne oddeľte kožu od mäsa, aby ste ju nepoškodili. Izolovaná koža rýchlejšie vyschne a pri pečení ochráni vrchnú časť mäsa pred odparovaním vody.

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Oddeľte kožu

3Upravte stehná

Tento krok je čisto estetický. Narežte kožu pod kĺbom a tupou stranou noža natlačte mäso smerom od kĺbu. Táto úprava sa označuje ako „frenching“ a stretnúť sa s ňou môžete napríklad pri pečených rebrách. Len to dobre vyzerá a naše dokonalé kura bude viac sexy. Žiaden hlbší význam v tom nehľadajte.

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Upravte stehná

4Prepoľte a vyčistite kura

Najprv prerežte kožu. Rez veďte uprostred hrudného koša, ponad hrudnú kosť. Hrudník prerežte z oboch strán popri hrudnej kosti a hrudnú kosť vyjmite. Obdobne postupujte pri odstránení chrbtice.

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Prepoľte a vyčistite kura

5Pripravte soľný roztok

Voda 500 g
Soľ 25 g

Pripravte soľný roztok zmiešaním vody a soli. Pri tejto koncentrácii nie je potrebné roztok zahrievať.

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Pripravte soľný roztok

6Vstreknite soľný roztok do mäsa

S pomocou injekčnej striekačky a ihly vstreknite soľný roztok priamo do mäsa. Snažte sa o rovnomerné rozloženie soľného roztoku v mäse. Vyvarujte sa prepichnutiu kože. V závislosti od veľkosti kuraťa použite zhruba 200 g soľného roztoku pre prsia a 150 g pre stehná.

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Vstreknite soľný roztok do mäsa

7Blanšírujte

Vo veľkom hrnci priveďte vodu k varu. V dostatočne veľkej nádobe pripravte ľadový kúpeľ. Kuracie polovice blanšírujte 15 sekúnd vo vriacej vode a okamžite schlaďte. Postup opakujte dvakrát s každou polovicou. Pred opätovným ponorením kuracích polovíc do vriacej vody sa uistite, že sú dostatočne vychladené.

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Blanšírujte

8Pripravte zmes soli a sódy bikarbóny

Soľ 5 g
Jedlá sóda bikarbóna 3 g

Kuracie polovice umiestnite na nízky pekáč s mriežkou. Pripravte zmes soli a sódy bikarbóny. Kuracie mäso posypte pripravenou zmesou a umiestnite nezakryté na 48 – 72 hodín do chladničky. Počas prvých 24 hodín sa z kuraťa uvoľní časť soľného roztoku, ten vylejte.

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Pripravte zmes soli a sódy bikarbóny Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Pripravte kura na pečenie

9Pripravte kura na pečenie

Pomocou štetca potrite kura sójovou omáčkou. Sójovú omáčku dôkladne rozotrite a uistite sa, že na kurati neostali „mláčky“. Zapojte teplotné sondy na monitoring teploty v rúre a v najhrubšej časti pŕs.

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Pripravte kura na pečenie

10Upečte mäso

Predhrejte rúru na 74 stupňov. Kura umiestnite na rošt do stredu rúry, ideálne pred ventilátor. Pod rošt umiestnite pekáč (pri pečení sa bude z kuraťa uvoľňovať šťava). Pečte na teplotu 60 – 62 stupňov v najhrubšej časti pŕs. Teplotu monitorujte teplotným monitorom so sondou alebo manuálne. Kura s veľkosťou 2 – 2,2 kg budete piecť zhruba 4 – 5 hodín. Ak je to možné, pečte s použitím programu s teplým vzduchom.

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Upečte mäso Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Upečte mäso

11Pripravte kura na zapekanie

Vyberte kura z rúry a nechajte ho pri izbovej teplote 30 – 45 minút odpočinúť. Medzitým predhrejte rúru na maximum (> 250 stupňov). Odstráňte z kuraťa teplotné sondy. Obaľte konce stehien alobalom a potrite kura sójovou omáčkou.

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Pripravte kura na zapekanie

12Zapečte kura na farbu

Umiestnite kura do rúry a zapekajte 5 – 7 minút, kým koža nie je dokonale zafarbená a chrumkavá. Zhruba po troch až štyroch minútach sa z rúry môže začať dymiť. Žiaden stres, nepanikárte, je to úplne v poriadku.

Recept / Dokonalé kura / Pracovný postup / Zapečte kura na farbu

Referencie

  1. BLUMENTHAL, Heston. Heston Blumenthal at home. 1st edition. Great Britain: Bloomsbury Publishing, 2011. 408 s. ISBN 9781408804407
  2. Ultimate Roast Chicken [online]. <https://www.chefsteps.com/activities/ultimate-roast-chicken>
  3. MYHRVOLD, Nathan – YOUNG, Chris – BILET, Maxime. MODERNIST CUISINE: The Art and Science of Cooking. First edition. United States: The Cooking Lab, 2011. 2. Techniques and Equipment. 473 s. ISBN 9780982761007