Černicový sorbet s levanduľouRecept

Recept / Černicový sorbet s levanduľou

Keď ho raz ochutnáte, žiadny iný už nebude dosť dobrý.

Vždy som chcel pripraviť sorbet. Taký, v ktorom je kus prírody. Taký, v ktorom po prvom súste ucítite sparno pred letnou búrkou. Príjemne studený a osviežujúci. Na jazyku sladký a kyslý zároveň. Plný a rebelsky hrubý. A taký je vzácny.

Sorbet je iný ako zmrzlina. Tú nájdete na každom rohu. Na dobrý sorbet musíte mať kus šťastia.

Chémia

V každom článku sa snažím napísať o niečo viac, než len recept. Niekedy je to príbeh, občas niečo z histórie, o surovinách alebo technológii. Dôvod je prozaický. Jedlu by ste mali rozumieť. V okamihu keď mu porozumiete, prestanete kopírovať a začnete tvoriť. A až vtedy to začne byť ta ozajstná zábava.

V tomto prípade je to pre mňa veľmi komplikované. Vtesnať všetko podstatné o príprave sorbetu do krátkeho článku je prakticky nemožné. Toto s kuchyňou už nemá skoro nič spoločné. Toto je čistá chémia. Pripraviť dobrý sorbet nie je vôbec jednoduché.

Tentokrát napíšem len zopár faktov. Pootvorím dvere a je len na vás, ako ďaleko máte chuť kráčať. Na záver dňa ale budete mať viac otázok než odpovedí. A tak je to asi správne.

Čo je to sorbet

Tak na toto je dokonca vyhláška. Ale poďme postupne. Sorbet je mrazený dezert pozostávajúci z trojice základných surovín: vody, cukru a „nejakej“ príchute. Tou je obvykle ovocná šťava alebo pyré. Ak hovoríme o ovocnej zložke, tej by malo byť v sorbete v prípade „sladkého“ ovocia od 40 % do 60 %. V prípade toho kyslého o trochu menej: od 25 % do 40 %.

Pre zaujímavosť, minimálny podiel ovocnej zložky sorbetu, aby sme ho ešte sorbetom mohli označovať, je – tiež podla legislatívy – 25 % v prípade sladkého, resp. 15 % v prípade kyslého ovocia. To, čo je ešte sladké a čo už je kyslé, sa vo vyhláške dočítame pochopiteľne tiež.

Okrem vody, cukru a príchute nájdeme v sorbete obvykle ešte ďalšie prísady. Tie môžeme zjednodušene rozdeliť do troch kategórií. V prvej z nich nájdeme prísady dotvárajúce chuťový profil. Sú to zväčša rôzne arómy alebo tinktúry. Druhú kategóriu tvoria tzv. technologické prísady. Sem patria napríklad všetky tie gumy, ktorých úlohou je zastabilizovať výsledný produkt a zlepšiť jeho technologické vlastnosti. Do tretej, poslednej kategórie patria prísady, ktoré sú i v obidvoch predošlých – ovplyvňujú chuťový profil, a zároveň plnia nejakú technologickú úlohu. Typickým príkladom je likér, ktorý pridá ďalšiu chuťovú vrstvu, ale tiež zníži teplotu mrazu.

Toľko zľahka na úvod.

Tento recept vznikol v spolupráci so Sage – výrobcom skvelých kuchynských pomocníkov. Veľkých aj malých. Od kávovaru po údiacu pištoľ. Za podporu ďakujeme distribútorovi Sage na Slovensku – spoločnosti FAST Plus, spol. s r. o.

Teplota mrazu

V prípade sorbetu je rovnako, ak nie viac, ako chuť dôležitá textúra. Veľmi zjednodušene: sorbet sa podáva pri teplote nižšej než 0° C a stále ho dokážeme zjesť lyžicou. Azda najväčšou výzvou je preto znížiť teplotu mrazu (tzv. freezing point) bez zmeny chuti. A toto nie je vôbec jednoduché. Základnými nástrojmi na zníženie teploty mrazu sú cukor a alkohol. Pridajte cukor a teplota mrazu sa zníži. Ale aký cukor a koľko? A teraz to začne byť zábava. Cukrov, resp. sladidiel je neúrekom. Základnú trojicu tvorí glukóza, fruktóza a sacharóza. Okrem toho máme glukózový sirup, invertný cukor, med… A mohli by sme pokračovať. Každý je inak sladký. Sladkosť sa meria empiricky určeným indexom vyjadrujúcim relatívnu intenzitu voči sacharóze. Každý inak znižuje teplotu mrazu (tzv. freezing point depression, rovnako relatívne voči sacharóze), má inú rozpustnosť a ďalšie vlastnosti ako schopnosť „viazať vodu“ a podobne.

Každé ovocie je prirodzene sladké. Viac či menej. Naša predstava o sladkosti výsledného produktu je tiež nejaká. Teraz je úlohou nakombinovať cukor tak, aby sme sorbet mali sladký ako chceme, a aby sme zároveň dostatočne znížili teplotu mrazu.

Aby to nebolo také jednoduché, nástup „sladkej chuti“ na jazyku je pre rôzne sladidlá odlišný. Na toto sú tzv. time-intensity curves grafy. Jeden príklad za všetky. Fruktóza. To je taký sedemnásťročný pubertiak v rozkvete. Fruktózu vnímame intenzívnejšie (a svoj vrchol má skôr) než glukóza.

Na vnem sladkej chuti tiež vplýva teplota a ostatné chute obsiahnuté v sorbete. Inak osladíme jahodový a inak citrónový sorbet. Inak teplý a inak studený nápoj. Na túto tému by vedeli rozprávať barmani pripravujúci recepty na miešané drinky.

V neposlednom rade: čo myslíte, ktoré cukríky chutia sladšie, červené alebo zelené?

Brix

Ako je vlastne sladké ovocie, z ktorého sorbet pripravujeme? Tu na scénu prichádza Brix. Stupňami Brix vyjadrujeme cukornatosť (správne hmotnostnú frakciu) meranej látky. Laicky: látka má jeden stupeň Brix, keď je v 100 gramoch meranej látky 1 g sacharózy.

Brix vieme odmerať z hustoty alebo z indexu lomu. Z hustoty by sme to s pyknometrom v kuchyni asi nezvládli. Ostáva Abbého refraktometer. Ak meranou látkou nebude čistý sacharózový roztok, ale ovocné pyré, dostaneme tak či tak len približný výsledok.

Vyskúšajte

Na začiatok si kúpte výrobník zmrzliny s kompresorom a malý, prenosný refraktometer. Bez neho to určite nepôjde. Pri výbere si nechajte poradiť predajcom. Na trhu je neúrekom rôznych typov. Hľadajte refraktometer so stupnicou od cca. 10 do 40° Bx. Za necelých 100 eur kúpite kvalitný refraktometer, ktorý bude slúžiť niekoľko rokov, ak ho nerozbijete.

Nezabudnite na literatúru. Sorbet naslepo je stávka v lotérii. Nájdite si odskúšané recepty od renomovaných kuchárov. Ten, ktorý nájdete nižšie, som pripravil tak, aby bol realizovateľný v bežných domácich podmienkach. Žiadne komplikované postupy, nedostupné alebo špeciálne suroviny. Teplota mrazu je nastavená na cca. -14° C. Výsledná sladkosť na 25° Bx. Toto je, mimochodom, technologické minimum. Nižšie by ste s cukrom ísť nemali.

Záver

Snáď som vás príliš neodradil. Pravdou však je, že nemôžeme vedieť všetko. Sorbety a zmrzlina sú špeciálna disciplína. Pomyselné dvere som – verím – otvoril. Nájdete za nimi úplne iný svet. Je len na vás, či začnete objavovať. A ak sa pýtate, ako to dokáže ten zmrzlinár od vedľa, tak vedzte, že je pomerne veľká pravdepodobnosť, že tú zmrzlinu varí z prášku…

Suroviny

Černicové pyré 100% 500 g
Voda 30% 150 g
Kvety levandule (sušené) 0.68% 3.4 g
Cukor, múčka 20% 100 g
Triple sec (Cointreau l'unique) 4% 20 g
Citrónová šťava 2% 10 g
Soľ 0.2% 1 g
Suchý ľad (voliteľne) 120% 600 g

Nástroje

  • Váha
  • Stolný mixér
  • Refraktometer
  • Výrobník zmrzliny
  • Kuchynský robot

Čas

Aktívny:
30 min.
Neaktívny:
5 hod.

Výťažnosť

≈ 734 g

1Pripravte výluh

Voda 150 g
Kvety levandule (sušené) 3.4 g

Vo vhodnej rajnici priveďte vodu k varu. Rajnicu preložte na chladnú podložku, pridajte kvety levandule, prikryte pokrievkou a nechajte lúhovať 2 hodiny.

Výluh preceďte cez plátno.

2Pripravte simple sirup

Výluh (krok 1) 100 g
Cukor, múčka 100 g

Levanduľový výluh a cukor zmiešajte vo vhodnej rajnici. Zmes pomaly a za stáleho miešania zahrievajte do okamihu, kým sa cukor úplne nerozpustí. Takto pripravený simple sirup schlaďte v ľadovom kúpeli na teplotu < 25° C.

3Pripravte černicové pyré (voliteľne)

Černice 550 g

V prípade, ak sa rozhodnete pripraviť černicové pyré z čerstvých plodov, postupujte nasledovne:

Černice preberte. Použite iba zrelé plody v kvalite vhodnej na priamu konzumáciu. Mechanicky alebo inak poškodené, prezreté alebo naopak nedozreté plody vyraďte.

Černice rozmixujte v mixéri pri vysokej rýchlosti. V závislosti od použitého mixéru obvykle postačí 60 – 90 sekúnd. V prípade, ak preferujete hladký sorbet, pyré preceďte cez jemné sitko. Takto pripravené pyré prelejte do vhodnej nádoby a skladujte v chladničke pri teplote 2 – 4° C. Spotrebujte do 24 – 48 hodín.

4Pripravte sorbetový základ

Černicové pyré (krok 3) 500 g
Simple sirup (krok 2) 200 g
Triple sec (Cointreau l'unique) 20 g
Citrónová šťava 10 g
Soľ 1 g

Do vhodnej nádoby vlejte černicové pyré a postupne prilievajte pripravený simple sirup až do dosiahnutia 25° Bx. V recepte uvedené množstvo simple sirupu je dostatočné v prípade použitia pyré z čerstvých, zrelých, lesných černíc (13 – 15° Bx). V prípade použitia komerčne vyrábaného pyré (napr. Ponthier Blackberry Puree) bude použité množstvo odlišné. Takéto pyré má vo väčšine prípadov upravenú cukornatosť na úroveň 20° Bx. Pred každým meraním zmes dôkladne premiešajte.

Do ochuteného pyré pridajte zvyšné suroviny a dôsledne premiešajte. Použite čerstvú a precedenú citrónovú šťavu bez zvyškov dužiny. Nádobu prikryte potravinovou fóliou tak, aby sa fólia dotýkala povrchu sorbetového základu a uložte do chladničky na 1 – 2 hodiny.

5Pripravte sorbet

Sorbetový základ (krok 4) -
Suchý ľad (voliteľne) 600 g

V prípade, ak budete sorbet pripravovať pomocou výrobníka zmrzliny, postupujte podľa návodu výrobcu.

V prípade, ak sa rozhodnete sorbet pripravovať pomocou suchého ľadu, postupujte nasledovne: sorbetový základ prelejte do nádoby kuchynského robota a začnite zmes miešať na nižšej rýchlosti (cca. 60 – 90 otáčok za minútu, v prípade kuchynského robotu KitchenAid Professional stupeň 2 – 3) . Použite plochý šľahací nadstavec.

Suchý ľad postupne po menších častiach rozmixujte na jemný prášok v stolnom mixéri. Postupujte obozretne. Pri mixovaní bude nádoba stolného mixéra podchladená s najväčšou pravdepodobnosťou na nižšiu než výrobcom odporúčanú pracovnú teplotu a hrozí jej poškodenie. V prípade, ak pracujete so suchým ľadom vo forme peliet, použite pri manipulácii kliešte. Dlhší kontakt s pokožkou má obvykle za následok popálenie.

Rozmixovaný suchý ľad pridávajte za stáleho miešania po malých častiach do nádoby robota. Z nádoby sa začne dymiť. Je to v poriadku. Suchý ľad pridávajte tak, aby intenzita dymu bola približne konštantná. Priebežne sledujte stupeň zamrznutia sorbetu. Suchý ľad pridávajte do okamihu, kým nebudete s textúrou spokojní.

V závislosti od okolitej teploty a spôsobu manipulácie so suchým ľadom spotrebujete približne 300 – 600 g suchého ľadu.